Безпека при користуванні Інтернетом 

         Інтернет – дуже потужний ресурс, який значно полегшує життя людини та відкриває майже необмежені можливості для самореалізації та саморозвитку юної особистості, спілкування, навчання, дозвілля. Але разом з тим, в Інтернеті приховано досить багато небезпек як для дітей, так і для дорослих. Знання цих небезпек дозволить їх уникнути. 

         Діти, як найбільш активна й допитлива аудиторія, часто першими знайомляться з новими технологіями, такими як інтернет, випереджаючи в технічній освіченості батьків. У цьому є позитивний бік: підвищення рівня ерудиції, формування навичок спілкування з людьми. Але є й негативний: відсутність життєвого досвіду, як правило, підвищує ризик зіткнутися з онлайн загрозами: онлайн-насилля; шахрайство; отримання особистої інформаці їз метою злочинного використання.

Що роблять діти та підлітки в Інтернеті?

 • Спілкуються – знайомляться і шукають нових друзів у соціальних мержах, чатах, беруть участь у дискусіях і віртуальних форумах. 
 • Навчаються і розвиваються – продивляються контрольні, реферати і курсові роботи, читають новини, підвищують рівень знань, технічної і медійної освіченості. 
 • Розважаються – грають, слухають музику, дивляться фільми і відеоролики. 

         Але треба пам'ятати, що тривале перебування за комп’ютером у статичному положенні викликає порушення кровообігу і провокує застійні явища в дитячому організмі, що, в свою чергу, сприяє виникненню або загостренню захворювань опорно-рухового апарату, шлунково-кишкового тракту, судинним порушенням. Концентрація погляду на екран монітора і неправильне освітлення негативно впливають на зір. 

 

Прості правила онлайн-безпеки. 

 1. Сімейна онлайн-безпека – це відповідальність кожного. Дуже важливо дотримуватися збереження своєї та чужої конфіденційної інформації. Особистою інформацією можуть скористатися зловмисники. Тому не можна викладати в інтернеті інформацію про сім’ю, її фінансові справи, адреси мешкання і навчання, номери телефонів, коди банківських карток. Також небажано розміщувати особисті та сімейні фотографії на публічних форумах, сайтах. Ніколи нікому, крім своїх батьків, не можна виказувати паролі інтернету, навіть найкращим друзям.
 2. Треба запам'ятати, що необхідно поводити себе в онлайні як у реальному житті. Так само, як у житті, у Мережі потрібно вести себе ввічливо, не робити того, що може образити інших людей чи входить у протиріччя з законом. В Мережі слід поводити себе коректно, з повагою ставитися до людей та до авторських прав. Незаконне копіювання і розповсюдження матеріалів, які є чиєюсь власністю, вважається крадіжкою. 
 3. Віртуальний співрозмовник може видавати себе за іншого. Тому не можна призначати зустрічі з віртуальними знайомими без дозволу батьків. В Мережі можуть перебувати люди, які не є тими, за кого вони себе видають, тому не слід довіряти незнайомим людям і в жодному разі не можна повідомляти їм особисту інформацію. 
 4. Віртуальний світ іноді коштує реальних грошей. Завжди необхідно з’ясовувати, скільки коштують SMS на окремі інтернет-сервіси, адже вартість SMS, наприклад, в онлайн-грі часто повідомляється без податків – тобто може бути більшою. Якщо така інформація незрозуміла, потрібно звертатися за порадою до батьків, які допоможуть розібратися, скільки насправді буде коштувати SMS і чи так вже необхідно його відправити.
 5. Питати поради можна і потрібно. Ви можете звернутися до батьків у будь-якій ситуації, яка вас турбує. Якщо в інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) щось незрозуміло, хвилює чи загрожує, завжди необхідно звертатися за допомогою до батьків. Інформація та послуги в інтернеті не завжди безпечні, тому раніше, ніж завантажувати, встановлювати або зберігати будь-що з інтернету, треба отримати дозвіл батьків. Навчіться перевіряти інформацію з Мережі за допомогою додаткових запитів і звернення до перевірених джерел. 
 6. Якщо ви часто спілкуєтесь з друзями за допомогою Whatsapp, Viber і Telegram, ви повинні знати, що вашічати не є 100% приватними. Саме тому варто розуміти, що не можна писати там про свої банківські рахунки чи паролі.
 7. Якщо ви часто використовуєте безкоштовний Wi-Fi у громадському місці, то повинні  знати, що ці мережі можуть робити доступними ваші дані. 
 8. Якщо ви користуєтесь соціальними мережами, то  краще використовувати нік, а не своє справжнє ім'я. (Припустимо, якщо за дитиною полюють шкільні булери, то просто по імені і прізвищу знайти школяра не вийде. А ось нік буде відомий тільки близьким друзям, родичам і знайомим. І вбереже від спроби «вистежити» невдалу фотографію).
 9. У соцмережах та подібних сайтах слід обмежити доступ до власної сторінки невідомих тобі людей. Додавай до списку своїх друзів лише тих, кого ти добре знаєш у справжньому житті. Не варто загострювати увагу на негативі, який може бути адресований вам в коментарях або в особистому листуванні з незнайомими людьми. Ви маєте право блокувати всіх людей, які викликають у вас хоч найменшу негативну емоцію. Спілкування в Інтернеті не є обов’язком, тому якщо вам більше не подобається спілкуватися з якоюсь людиною або вас лякають Інтернет-друзі, то треба лише вимкнути комп’ютер і не повертатися більше до спілкування онлайн! 
 10.  Ви не повинні виносити на обговорення в інтернеті теми особистого характеру (сімейні проблеми, любовні переживання, майбутню подорож, велику покупку). Цієї інформації тільки й чекають шахраї і різнопланові спільноти (секти, молодіжні організації неформального характеру).
 11.  На зустріч з незнайомцем відправлятися не можна. Ви можете думати, що спілкується з віртуальним другом свого віку, але за привітною фотографією може ховатися доросла людина, яка ставить перед собою небезпечні цілі. 

         Інтернет ‒ це, безумовно, чудовий винахід суспільства, адже дозволяє людям зробити життя комфортнішим, надаючи можливості для постійного розвитку, особистісного зростання, освіти. Але головне дозовано і вибірково споживати інформацію.